Domek letniskowy nad morzem – jak sfinansować taki zakup?

Posiadanie domku letniskowego nad morzem znacząco ułatwia planowanie wakacji, ale też może być formą inwestycji. Istnieje kilka sposobów na finansowanie takiego zakupu, a jednym z nich jest zaciągnięcie kredytu. Co warto o tym wiedzieć i jak przygotować się do złożenia wniosku o tego świadczenie?

Zakup domku letniskowego nad morzem – czy to dobra inwestycja?

Polskie morze od lat przyciąga wielu turystów, szczególnie w okresie wakacyjnym. Dlatego też zakup domku letniskowego nad morzem jest okazją nie tylko do spełnienia własnych potrzeb, ale także do zainwestowania. W obleganych miesiącach, takich jak lipiec i sierpień, można przeznaczyć nieruchomość na wynajem, a w pozostałych korzystać z niej na własne potrzeby.

Warto jednak pamiętać, że z inwestycją zawsze wiąże się pewne ryzyko i nawet zakup niewielkiego lokum, jakim jest domek letniskowy, pociąga za sobą inne koszty. Trzeba mieć na uwadze obowiązek utrzymania takiej parceli przez cały rok. Nadmorskie budynki, szczególnie te niewiele oddalone od plaży, są atrakcyjne w sezonie letnim, lecz zimą stają się narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak burze i sztormy.

Jakie są sposoby na sfinansowanie domku letniskowego nad morzem?

Na cenę takiego domku wpływa kilka istotnych czynników. Przede wszystkim jest to atrakcyjność lokalizacji, metraż, stan wykończenia oraz jego przeznaczenie. Warto mieć na uwadze, że można mieć do czynienia z domkami letniskowymi:

 • rekreacyjnymi – standardowe domki, które dostosowane są do przebywania w nich w sezonie letnim,

 • całorocznymi – to ocieplone wersje rekreacyjnych domków, w których można przebywać również późną jesienią i zimą,

 • holenderskimi – alternatywa dla drewnianych lub murowanych nieruchomości. Są łatwe w transporcie i nie wymagają pokrycia kosztów budowy.

Najlepszym sposobem na finansowanie takiego zakupy wydaje się wykorzystanie własnych środków. W ten sposób można uniknąć wszelkich opłat związanych z załatwianiem kredytu czy pożyczki. Mimo że ceny domków letniskowych nie są tak wysokie, jak ceny nieruchomości w dużych miastach, to nie każdy jest w stanie wyłożyć taką kwotę ze swoich oszczędności. Zwłaszcza gdy do inwestycji należy doliczyć koszty remontu lub wyposażenia.

Dlatego też można zdecydować się na finansowanie w postaci kredytu. Z zakupem nieruchomości najbardziej kojarzy się kredyt hipoteczny – to jedna z opcji do rozważenia. Czasami jednak uzyskanie takiego zobowiązania okazuje się czasochłonnym procesem. Ze względu więc na nieco niższe koszty tego typu domków niektórzy decydują się na kredyt gotówkowy. Sprawdza się to szczególnie przy zakupie lokum holenderskiego. To także możliwe źródło środków na wykończenie czy wyremontowanie parceli.

W oszacowaniu kosztów takiego kredytu gotówkowego może pomóc kalkulator kredytowy dostępny na stronie internetowej https://www.bankier.pl/smart/narzedzia/kalkulator-kredytowy. Korzystanie z niego jest proste i intuicyjne. Wystarczy podać kwotę, jaką się chce uzyskać oraz określić okres kredytowania. Na tej podstawie narzędzie wyliczy szacunkową wysokość raty i RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania).

Kredyt gotówkowy a kredyt hipoteczny – jakie są różnice?

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim pierwszy z nich jest zobowiązaniem celowym. Środki pożyczone przez bank powinny być przeznaczone na nieruchomość (zakup mieszkania, działki, domu lub budowę). Wymaga też zabezpieczenia w postaci hipoteki nałożonej na dane lokum. Przeważnie placówka wymaga również wykupienia ubezpieczenia. Poza tym charakteryzuje się także tym, że:

 • Umowa jest zawierana na długi okres, nawet do 35 lat.

 • Kwota kredytu może być dość wysoka, może wynosić kilkaset tysięcy złotych, a nawet i ponad milion.

Z kolei kredyt gotówkowy to zobowiązanie niecelowe. W tym przypadku kredytobiorca nie musi wskazać, na co dokładnie przeznaczy środki. Najczęściej jest to np. remont mieszkania, zakup auta czy też egzotycznych wakacji. Nie wymaga zabezpieczenia, ale ma nieco ograniczone możliwości:

 • Umowa może być zawarta maksymalnie na 10 lat, a najczęściej oscyluje wokół 2-5 lat.

 • Banki przeważnie określają maksymalną kwotę do pożyczenia w ramach kredytu. U niektórych jest to 150-200 tys. zł, a u wybranych nawet do 300 tys. zł.

Niezależnie jednak od rodzaju kredytu przy analizowaniu ofert zawsze warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 • Okres kredytowania – wydłużenie okresu kredytowania może zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, ale w dłuższej perspektywie zwiększy całkowite koszty zobowiązania;

 • Rodzaj rat – mogą być równe lub malejące. W przypadku kredytów gotówkowych częściej banki oferują raty równe, które nie zmieniają swojej wysokości w trakcie okresu spłaty. Z kolei raty malejące, na które również można się zdecydować, początkowo obciążają domowy budżet, ale pozwalają szybciej spłacić część kapitałową;

 • Całkowite koszty kredytu – wliczają się do nich nie tylko część odsetkowa i kapitałowa, ale też wszystkie prowizje, marże i dodatkowe opłaty;

 • Wysokość oprocentowania – w tym przypadku istotny jest także jego rodzaj. Można mieć do czynienia z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

 • Wysokość RRSO – to jeden z ważniejszych wskaźników, który pokazuje całkowity koszt kredytu w skali roku. Uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale i wszystkie pozostałe opłaty.

Jak uzyskać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy lub hipoteczny potrzebny będzie dokument potwierdzający tożsamość np. dowód osobisty. Jednak aby uzyskać od banku środki finansowe, wnioskodawca musi wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Wpływają na nią takie czynniki jak wysokość zarobków i wydatków, liczba osób na utrzymaniu czy też charakter zatrudnienia (rodzaj umowy z pracodawcą).


Istotna jest także historia kredytowania, którą potencjalny wierzyciel sprawdza w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli prezentuje się ona negatywnie, czyli notowane są w niej opóźnienia w spłacie, to bank nie będzie przychylnie podchodził do wniosku o kredyt.


Zakup domku letniskowego nad morzem to sposób na długoterminową inwestycję. Należy jednak rozpatrzyć wszystkie mocne i słabe strony tego przedsięwzięcia oraz znaleźć źródła finansowania. Może to być np. uzyskanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Dodano: 2023-09-20 12:55:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz