Domowe sposoby na wzdęcia i gazy

Wzdęcia i gazy mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób poradzić sobie z problemami trawiennymi za pomocą domowych sposobów? Kiedy zastosować preparaty z apteki na wzdęcia? Dowiedz się więcej na ten temat.

Przyczyny wzdęć i objawów im towarzyszących

Wzdęcia spowodowane są przez nadmiar gazów gromadzących się w przewodzie pokarmowym w wyniku fermentacji resztek pokarmowych zalegających w jelitach. Przyczyną takiego stanu mogą być spowolnione ruchy robaczkowe jelit (częsta przyczyna wzdęć i gazów w ciąży) i inne problemy z trawieniem, zaburzony rytm wypróżniania (zaparcia) oraz niewłaściwe nawyki żywieniowe. Jedzenie potraw ciężkostrawnych i dużych porcji sprzyja wzdęciom [1], wywołuje je także jedzenie w pośpiechu. Wzdęcia i gazy to również często skutek niewłaściwego trybu życia: długie godziny spędzone przed ekranem telewizora lub komputera w pozycji siedzącej nie działają korzystnie na pracę jelit.

Sposoby na wzdęcia i gazy – odpowiednia dieta i zdrowy styl życia

Jeśli wzdęcia i gazy często pojawiają się po posiłkach, warto przyjrzeć się swojej diecie i nawykom żywieniowym. Potrawy ciężkostrawne długo zalegają w jelitach i powodują kłopoty z trawieniem i gromadzenie się gazów produkowanych w procesie fermentacji resztek pokarmowych. Lekkostrawne posiłki i mniejsze porcje zapobiegają tym problemom lub przynajmniej je redukują. Warto wiedzieć, że warzywa kapustne często powodują wzdęcia, jeśli nie są odpowiednio doprawione i przyrządzone. Dobrym sposobem na wzdęcia jest też dokładne gryzienie i żucie pokarmów. W ślinie znajdują się enzymy, które rozpoczynają procesy trawienia i tym samym wspomagają trawienie w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego, łatwiej też trawi się dokładnie przeżute jedzenie. Trawienie poprawia także picie wody pomiędzy posiłkami.

Pracy jelit nie sprzyja stres [2]. Warto zastosować metody relaksacji i radzenia sobie ze stresem; będzie to miało pozytywne przełożenie na pracę układu pokarmowego. Na stres i lepsze trawienie doskonale działa także aktywność fizyczna: ćwiczenia, ale też zwykłe spacery. Ruch, np. maszerowanie, poprawia pracę jelit i tym samym zapobiega wzdęciom.

Co na wzdęcia – domowe sposoby

Domowe sposoby na wzdęcia to przede wszystkim stosowanie ziół jako przypraw i picie naparów ziołowych. Dobrą metodą na wzdęcia jest dodawanie do potraw kminku i tymianku oraz innych przypraw ułatwiających trawienie. Na wzdęcia i gazy warto też sięgnąć po koper włoski. Dobrym sposobem jest również napar z mięty lub z rumianku. Można też masować wzdęty brzuch okrężnymi ruchami, co poprawi pracę jelit i przyniesie ulgę.

Sposoby na wzdęty brzuch w ciąży

Ciąża to czas, kiedy wzdęcia i gazy pojawiają się częściej. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które spowalniają pracę jelit.

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia w ciąży to picie naparów ziołowych (z kopru włoskiego, rumianku) i stosowanie lekkostrawnej diety oraz picie wody pomiędzy posiłkami. Dobrym sposobem na wzdęcia w ciąży są także spacery. Ruch korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, a przy okazji dotlenia organizm. Przed zastosowaniem domowych sposobów lub preparatów na wzdęcia w ciąży warto zasięgnąć porady lekarza.

Wzdęcia i gazy – kiedy sięgnąć po preparaty z apteki?

Jeśli wzdęcia i gazy utrudniają życie i zależy nam na uczuciu ulgi, warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach, na przykład wyroby medyczne Ulgix Wzdęcia czy Ulgix Wzdęcia Max. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max zawierają symetykon, który ułatwia usuwanie gazów i powietrza nagromadzonych w przewodzie pokarmowym. Niwelują objawy takie jak wzdęty brzuch, uczucie pełności, bolesny ucisk i odbijanie się. Ulgix Wzdęcia można stosować także przed planowanym badaniem diagnostycznym w celu usunięcia z przewodu pokarmowego gazów, by uzyskać lepszy obraz podczas badania USG [3]. Na silne wzdęcia pomocny będzie Ulgix Wzdęcia Max z wysoką, skoncentrowaną dawką symetykonu. Zarówno Ulgix Wzdęcia, jak i Ulgix Wzdęcia Max można stosować w ciąży po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Przypisy:

1. Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.

1. Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021

1. Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.

Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.

Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. 

Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.

Dodano: 2021-08-18 20:35:00

Komentarze (1)
Anonim
1.09.2021 21:13

Gorzej jeśli problem staje się przewlekły. Wtedy herbatki to za mało. Konieczna jest konsultacja z lekarzem i wprowadzenie do diety probiotyku. U mnie póki co duża poprawa jest przy regularnym stosowaniu 2 razy dziennie sanprobi ibs i lekkostrawnej diety., Wzdęć już nie ma, a metabolizm wreszcie się uregulował

Dodaj komentarz