Ile tak naprawdę oszczędza emeryt dzięki zniżkom kolejowym?

Ile senior może oszczędzić na bilecie?
Seniorzy mogą liczyć na zniżki w PKP dla emerytów. Najczęściej korzystają z 30% ulgi na przejazdy 1. lub 2. klasą w pociągach TLK, InterCity, Express InterCity oraz Express InterCity Premium. Oferta przeznaczona jest dla osób, które ukończyły 60 lat. Dodatkowo dwa razy do roku emeryci i renciści oraz ich współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne, mogą skorzystać ze zniżki 37% na przejazdy 2. klasą w wyżej wymienionych pociągach. Zniżka przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) okazywanego wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość. W pociągach IC/TLK należy zgłosić się do konduktora w celu uzyskania wpisu w zaświadczeniu uprawniającym do zniżki.
W pociągach regionalnych POLREGIO seniorzy skorzystają z 25% zniżki na bilety jednorazowe i 10% na bilety okresowe. Wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, potwierdzający wiek (aby skorzystać z ulgi, trzeba mieć skończone 60 lat).
Specjalne kampanie dla seniorów
Co jakiś czas PKP przygotowuje dla seniorów specjalne kampanie, w ramach których można zaoszczędzić na bilecie jeszcze więcej. Na przykład rok temu z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora obchodzonego 14 listopada PKP Intercity przygotowało promocję „Podróż za Złotówkę dla Seniora”. Tego dnia wszystkie osoby, które ukończyły 60 lat, mogły wybrać się w podróż pociągiem na dowolnej relacji pociągami TLK, IC, EIC, EIP za symboliczną złotówkę.
Przeczytaj więcej o zniżkach dla emerytów w PKP: https://www.europodroze.pl/aktualnosci/znizki-na-pendolino-dla-emerytow-na-jakie-ulgi-moga-liczyc-seniorzy
Tego typu oferty są często wprowadzanie przez PKP. Wystarczy trzymać rękę na pulsie i wypatrywać promocji. Informacji można szukać m.in. w serwisie i aplikacji mobilnej EuroPodróże, gdzie można także szybko i bezproblemowo bez wychodzenia z domu kupić bilet na przejazd. To duże ułatwienie m.in. dla osób o ograniczonej mobilności. W przypadku problemów z zakupem biletu online można skontaktować się z infolinią, gdzie konsultant może dokonać zakupu w imieniu pasażera i przesłać mu bilet na podany adres mailowy.
Udogodnienia dla seniorów w pociągu
Część seniorów z racji wieku boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi lub z ograniczeniami ruchowymi, co często skutecznie zniechęca do jakichkolwiek aktywności. Tymczasem nie każdy wie, że w pociągach znajduje się szereg udogodnień, które umilą i ułatwią podróż osobom starszym.
Seniorzy to ważna grupa pasażerów dla PKP Intercity, a pociąg to dla nich komfortowy środek transportu. W każdej chwili podczas podróży mogą wstać, żeby przejść się po pociągu, zjeść w wagonie restauracyjnym czy skorzystać z toalety. Pociągi posiadają szereg udogodnień dla osób o ograniczonej mobilności, które mogą być pomocne w podróży także osobom starszym – zachęca seniorów do podróży Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
W wagonach COMBO, wyróżnionych przez Fundację Integracja certyfikatem „Transport bez barier”, znajdują się specjalne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, także tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Wagony mają także podwyższony standard i posiadają specjalną przestrzeń do przewożenia rowerów – to dodatkowy atut dla aktywnych seniorów.
Choć do samego Niechorza nie jeżdżą pociągi, seniorzy mogą skorzystać z dogodnego połączenia kolejowego do pobliskiego Kołobrzegu. Z tego miejsca mogą łatwo kontynuować podróż do innych miejscowości nadmorskich, takich jak właśnie Niechorze. Pociągi PKP Intercity oraz POLREGIO regularnie kursują do Kołobrzegu, oferując wygodny transport do tego popularnego kurortu.