Jak prawidłowo pielęgnować stopy?

Pielęgnacja stóp to szereg czynności, którym niestety nie każdy z nas poświęca swoją uwagę, a szkoda. Odpowiednio zadbane stopy będą bowiem prezentować się atrakcyjnie w sandałach, jak i podczas wakacji nad morzem. Niestety, nie można tego powiedzieć o szorstkich i zaniedbanych. Dobrze byłoby więc przyswoić sobie kilka zasad dbania o stopy. W ich kompleksowej pielęgnacji pomogą nam starannie wybrane kosmetyki, które znaleźć możemy w każdej drogerii. 

Dokładnie oczyszczaj i złuszczaj martwy naskórek

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze stopy były zadbane, musimy pamiętać o starannym ich oczyszczaniu. Na bieżąco należy oczywiście usuwać wszelkie ich zabrudzenia. Latem, gdy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, stopy warto myć częściej niż jesienią i zimą. W ten sposób zapobiegniemy nadmiernej ich potliwości, a także wielu chorobom. Ważne jest także usuwanie martwego naskórka. Jak powszechnie wiadomo, najbardziej szorstki i zgrubiały naskórek znajduje się na piętach. Dobrze byłoby więc regularnie traktować tę część stopy specjalną tarką. Róbmy to jednak delikatnie i z wyczuciem. Do mechanicznego złuszczania martwego naskórka śmiało możemy wykorzystać także peelingi. Do stóp najlepiej zakupić peeling gruboziarnisty. Może on bazować na przykład na soli, zmielonych ziarnach kawy lub pestek owoców. Najlepiej stosować peeling przynajmniej raz w tygodniu. 

Intensywnie nawilżający krem to podstawa

Pielęgnacja stóp to nie tylko ich oczyszczanie, ale również nawilżanie. Wydaje się, że najlepiej do tego celu użyć kremu dedykowanemu właśnie skórze stóp. Jaki powinien być tego rodzaju kosmetyk? Na pewno musi posiadać intensywne właściwości nawilżające, regenerujące oraz odżywcze. Warto poszukiwać w nim takich olejów roślinnych jak olej z pestek moreli, olej z orzecha kokosowego czy olej ze słodkich migdałów. Wosk pszczeli to kolejna substancja pożądana w kremie do stóp. Ekstrakt z aloesu również może pomóc. Najlepsze będą kremy bazujące na naturalnych składnikach aktywnych. Są skuteczne oraz bezpieczne. Krem do stóp należy stosować po każdej kąpieli, najlepiej raz w ciągu dnia. Dzięki temu stopy będą przyjemnie miękkie w dotyku. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Odpowiednie oczyszczanie stóp oraz ich nawilżanie jest niezwykle ważne. Niemniej jednak, nie wolno zapomnieć także o innych czynnościach pielęgnacyjnych. Niesamowicie pomocne może okazać się stosowanie masek intensywnie regenerujących. Zazwyczaj zaleca się stosowanie ich na noc. Po ich aplikacji, warto na stopy nałożyć bawełniane skarpetki, które ułatwią wchłanianie się składników aktywnych. Nie należy zapominać o tym, aby stosować je przynajmniej raz w miesiącu. Dobrym pomysłem może okazać się także stosowanie tak zwanych kąpiel relaksująco-odświeżających. Są one polecane w szczególności latem. Należy przygotować miskę z ciepłą wodą oraz z dodatkiem soli kuchennej. Oprócz soli, do wody warto dodać parę kropel olejku nawilżającego oraz dwie, trzy krople dowolnie wybranego olejku eterycznego. Stopy należy zanurzyć w kąpieli i pozostawić w niej przez kilka minut. 

Artykuł powstał we współpracy z https://ziaja.com/c/pielegnacja-stop-1377.

Dodano: 2022-02-11 09:57:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz