Jak rozpocząć naukę windsurfingu?

Kiedyś kojarzył się głównie z amerykańskimi filmami, ale dziś to dyscyplina wzbudzająca ogromne zainteresowanie na całym świecie. Windsurfing z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników także w Polsce. Jak do nich dołączyć? Jaki sprzęt jest niezbędny do uprawiania tego wyjątkowego sportu wodnego?

 

Windsurfing to forma aktywności wodnej polegająca na poruszaniu się po wodzie na desce przy wykorzystaniu pędnika, którym jest żagiel. Siłą napędową jest oczywiście wiatr, który pozwala na rozwijanie znacznych prędkości. Dlatego windsurfing jest wyjątkowo atrakcyjną i ekscytującą formą rekreacji, dostarczającą wielu pozytywnych emocji i radości. Jakie są jej podstawy? O jakie wyposażenie należy zadbać, aby rozpocząć przygodę z windsurfingiem?

Czym jest windsurfing?

Windsurfing na popularności zaczął zyskiwać w latach osiemdziesiątych, a od 1984 roku jest oficjalnym sportem olimpijskim. Ogromną popularnością cieszy się w wielu miejscach na świecie, od Stanów Zjednoczonych, co oczywiste, po Europę Zachodnią czy Australię. Co składa się na sprzęt do windsurfingu? Pierwszym elementem jest deska, wyróżniamy dwa jej rodzaje: mieczowe i bezmieczowe. Te z kolei dzielą się na wiele kategorii - deski freeride, wave, slalom, Formula Windsurfing Claas czy funboards. Kolejne niezbędne części wyposażenia to bom, żagiel oraz zespół masztu. Łączy się go z deską za pomocą specjalnych przegubów gumowych. W zależności od stopnia zaawansowania windsurfera oraz siły wiatru stosuje się żagle o różnych powierzchniach. Mogą mieć od 0,5 m do nawet 12,5 m2.

sprzęt do windsurfingu

Obecnie windsurfing ma kilka odmian. Najbardziej znane to freeride i freestyle. Pierwsza jest kategorią typowo rekreacyjną, w drugiej wykonuje się również podstawowe triki i ewolucje. Formula to prestiżowa odmiana windsurfingu stosowana podczas oficjalnych zawodów. Z kolei w slalomie zawodnicy starają się w jak najkrótszym czasie pokonać trasę między bojami, często ustawionymi w symbol ósemki. Najbardziej widowiskową odmianą windsurfingu jest speed, która polega na rozwijaniu prędkości dochodzących do ponad 60 km/h.

Jak nauczyć się windsurfingu?

Aby podjąć naukę windsurfingu, nie trzeba spełniać surowych wymogów czy wykazywać się szczególnymi predyspozycjami, oprócz jednej - umiejętnością pływania. To dyscyplina, którą uprawia się na akwenach o różnych głębokościach, jest to zatem sprawność niezbędna.

Dla osoby, która chce w sposób poprawny i bezpieczny opanować technikę pływania jest tylko jedna właściwa ścieżka, czyli dołączenie do szkoły windsurfingowej. Na szczęście oferta tego typu placówek oraz firm organizujących wakacyjne kursy jest bardzo szeroka, także w Polsce. Dostępne są zarówno w dużych kurortach nadmorskich jak mniejszych miejscowościach. Ulubionym miejscem windsurferów jest choćby Półwysep Helski, a także takie miasta jak Świnoujście czy Międzyzdroje. Polski Bałtyk to tylko jedna z opcji, pływać można także na jeziorze. Wiele szkół funkcjonuje również na Pojezierzu Mazurskim, Zalewie Zegrzyńskim czy na Mazowszu.

Wiele osób decyduje się również na specjalne obozy windsurfingowe, gwarantujące opiekę instruktora niemal przez cały czas, a do tego szybką, codzienną naukę. To świetna opcja na wakacyjny wyjazd, pozwalająca poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Oprócz wspomnianych miejsc w Polsce, obozy windsurfingowe organizowane są także za granicą. Sporym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy na Fuerteventurę w archipelagu Wysp Kanaryjskich, na Soma Bay w Egipcie czy na Lefkadę i Kos w Grecji.

nauka windsurfingu

Co więcej, proces nauki zwykle przebiega bardzo szybko. Wszystko uzależnione jest oczywiście od indywidualnych warunków i możliwości, jednak zwykle już po jednym dniu przygotowań większość osób jest gotowa na krótkie samodzielne wyprawy. Głównie chodzi bowiem o opanowanie właściwej techniki wchodzenia na deskę, ustawienia się na niej oraz przyswojenie zasad sterowania. Na początku ważne jest także utrzymanie równowagi, dlatego przyda się dobra koordynacja ruchowa. Wybór szkoły windsurfingowej ma wiele zalet. Profesjonalni trenerzy czuwają nad użytkownikiem, dbają o bezpieczeństwo i szybko korygują wszelkie podstawowe błędy. Poza tym w cenie kursu zwykle otrzymuje się również pełne ubezpieczenie, a na wyjazdach również wyżywienie i nocleg.

Jaki sprzęt do windsurfingu? Ile to kosztuje?

Na początku cały ekwipunek lub jego część można oczywiście wypożyczyć. Jednak jeśli windsurfing ma stać się naszą pasją, warto sięgnąć po sprawdzony sprzęt, dostosowany do indywidualnych potrzeb, preferencji i stopnia zaawansowania. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie również z usługi fachowego doradztwa.

Jak kształtują się ceny poszczególnych elementów wyposażenia? Profesjonalna deska do windsurfingu to wydatek od 5800 zł do 12 000 zł. Ceny żagli wahają się w przedziale 2000 zł - 5100 zł. Do tego należy uwzględnić także bom do windsurfingu (900 zł - 7200 zł) oraz trapez pomagający utrzymać się na desce (800 zł - 1700 zł). Wiele osób uzupełnia swój ekwipunek o dodatkowe akcesoria, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo podczas każdej wyprawy. To m.in. kamizelki i rękawiczki ochronne, protektory palety, strapy do deski, płaszcze neoprenowe, wiatromierze oraz specjalne torby i pokrowce na cały sprzęt.

Od początku swojej przygody z windsurfingiem warto stawiać na sprawdzone marki, które gwarantują najwyższą jakość wykonania oraz zastosowanie nowoczesnych systemów i technologii. Do czołowych producentów należą Dakine, DUOTONE, JP Australia, NeilPryde, Unifiber, Skywatch, GA Sails czy Fanatic. Z artykułów tych firm korzystają doświadczeni i zawodowi windsurferzy z całego świata.


Dodano: 2022-06-24 11:48:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz