Jak sfinansować urlop nad Bałtykiem w 2023 roku? 3 sprawdzone sposoby

 • Niechorze
 • Blog
 • Jak sfinansować urlop nad Bałtykiem w 2023 roku? 3 sprawdzone sposoby

 

Wakacje to okres w roku, na który czeka każdy: dzieci, dorośli i osoby starsze. Ten czas spędzony nad polskim morzem jest wyjątkowy. Obfituje w niezapomniany klimat, przyjazne plaże i smaczne jedzenie. Wiąże się jednak z poważnymi kosztami. Jak zdobyć środki na wakacje w 2023 roku? Sprawdź 3 sposoby na sfinansowanie urlopu.

3 sposoby na sfinansowanie wakacji w 2023 roku 

 

Masz już dosyć codziennych obowiązków i marzysz o tym, by spędzić kilka ciepłych dni na słonecznej plaży? Morze Bałtyckie to dobry i zdrowy wybór. Nie jest jednak najtańszy. W związku z tym wiele rodzin staje przed wyborem — jechać na wakacje czy zrezygnować? Odpowiedź powinna być prosta: jechać.

Wakacje to czas relaksu. Możesz naładować baterie na kolejne miesiące, a także spędzić czas z tymi, których kochasz. Co zrobić, żeby nie martwić się w tym okresie pieniędzmi, a skupić się na wypoczynku? Sprawdź nasze propozycje na sfinansowanie wakacji. Wybierz tę, która jest dla Ciebie możliwa i najwygodniejsza.

 1. Oszczędności     

Najlepszym sposobem na sfinansowanie wakacji jest skorzystanie z oszczędności. Nie chodzi jednak o to, aby pozbywać się swojej poduszki finansowej. Ma ona stanowić zabezpieczenie na wypadek, gdyby stało się coś niespodziewanego (np. choroba, utrata pracy, usterka samochodu).

Warto założyć wakacyjny budżet najwcześniej jak to możliwe i każdego miesiąca odkładać określoną sumę — najlepiej na konto oszczędnościowe, ostatecznie do koperty czy do słoika. Nieważny jest sposób, ważny jest cel.

Pamiętaj o dyscyplinie. Aby oszczędzanie było skuteczne, nie powinieneś sięgać po te środki na żaden inny cel. Oszacuj również, ile faktycznie potrzebujesz pieniędzy w związku z wyjazdem. To zdecydowanie ułatwi odkładanie i faktycznie umożliwi wyjazd.

 1. Kredyt gotówkowy      

Oszczędzanie to wygodny i bezpieczny sposób na sfinansowanie wakacji. Problemem jest jednak to, że nie każdy może sobie pozwolić na odkładanie co miesiąc choćby kilkudziesięciu, czy tym bardziej kilkuset złotych. Co w takiej sytuacji? Na ratunek przychodzi kredyt gotówkowy.

Jest to rodzaj pożyczki, który możesz przeznaczyć na dowolny cel. Banki oferują z reguły różne kwoty: od kilku do nawet kilkunastu tysięcy. Konkretną sumę możesz dobrać do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak również o swoich możliwościach w zakresie spłaty.

Dzięki temu, że kredyt możesz spłacać nawet przez kilka lat, nie odczujesz każdego miesiąca tak dużego wydatku, jakim jest jednorazowa konieczność wypłacenia dużej sumy.

Jak wybrać kredyt gotówkowy na miarę swoich potrzeb? 

Aby wybrać dobry kredyt gotówkowy, powinieneś porównać ze sobą co najmniej kilka ofert. Najlepiej zrobić to na finanse.rankomat.pl, gdzie poszczególne propozycje są ze sobą zestawione w przejrzysty sposób.

Analizując propozycje różnych banków, weź pod uwagę przede wszystkim:

 • całkowitą kwotę kredytu — jest to wartość udzielonego zobowiązania;

 • prowizję — jest to wynagrodzenie banku za wypłatę środków (oferty w tym zakresie     mogą się znacznie różnić);

 • RRSO — jest to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania;

 • wysokość oprocentowania — im wyższe oprocentowanie, tym droższy kredyt;

 • rodzaj oprocentowania — wyróżnia się oprocentowanie stałe (przez określony czas nie ulega ono zmianie) i zmienne (jego wysokość rośnie bądź spada);

 • wysokość miesięcznej raty — należy dopasować ją do swoich możliwości w zakresie spłaty;

 • okres kredytowania — im jest dłuższy, tym kredyt jest droższy, ale i raty są mniejsze;

 • rodzaj rat — wyróżnia się np. raty malejące, rosnące i równe.     

 

Pamiętaj, by unikać finansowania z nielegalnych źródeł czy parabanków. Przede wszystkim często stosują one nieuczciwe praktyki konsumenckie, a także zawyżają oprocentowania pożyczek. Przez to ich oferty są zwyczajnie nieopłacalne. Zamiast tego wybierz w porównywarce propozycję legalną, korzystną i na miarę swoich potrzeb.

 1. Karta kredytowa      

Jeśli potrzebujesz niewielkiej kwoty na sfinansowanie wakacji, możesz skorzystać z karty kredytowej. Saldo na niej jest uzależnione od indywidualnej oferty banku dla konkretnego klienta. Może wynosić kilkaset, kilka tysięcy, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawdź, jaką propozycję będzie miał dla Ciebie Twój bank. Zwróć przy tym uwagę na okres i warunki spłaty, aby mieć pewność, że zobowiązanie będzie dopasowane do Twoich potrzeb w zakresie przyszłych wydatków.

Którą z opcji finansowania wybrać? Tę, na którą możesz sobie pozwolić. Oszczędzanie jest bezpieczne, ale nie zawsze możliwe — zwłaszcza w dobie inflacji czy rosnących rat kredytów hipotecznych. Pożyczka czy karta kredytowa to niekiedy konieczność, która może zapewnić Ci wiele pięknych chwil z bliskimi, w sprzyjającym otoczeniu. Jeśli zdecydujesz się na kredyt, możesz jednocześnie spróbować każdego miesiąca odkładać choćby minimalną kwotę na dodatkowe atrakcje.

Czy warto wyjeżdżać na wakacje w 2023 roku, jeśli pojawiają się wątpliwości związane z ich sfinansowaniem? Warto. To cenny czas w roku dla dzieci i dorosłych. Pozwala zapomnieć o codziennych troskach, a nadmorski klimat sprzyja zdrowiu fizycznemu. Pamiętaj jednak, że nic za wszelką cenę. Czasem nawet krótki, weekendowy wyjazd będzie dobrą opcję.

Dodano: 2023-04-20 10:02:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz