Jak skutecznie chronić się przed kleszczami? Poradnik

Niechorze otoczone jest pięknymi lasami sosnowymi, które zachęcają turystów do spacerów. Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy zwiększa się ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Te drobne pajęczaki mogą przenosić groźne dla człowieka choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Zobacz, jak skutecznie chronić się przed nimi podczas spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
Gdzie można spotkać kleszcze i dlaczego są one niebezpieczne?
Kleszcze wbrew pozorom nie występują tylko w lasach. Można spotkać je także na łakach, w parkach publicznych, ale także w prywatnych ogródkach czy na niskich i zadbanych miejskich trawnikach. Głównie lubią przebywać w wilgotnych i zacienionych miejscach o umiarkowanej temperaturze. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje ryzyko złapania kleszcza także w innych warunkach.
Grasują głównie od marca do listopada, dlatego warto zabezpieczać się przed nimi przez ten okres, jeśli planuje się dłuższe spędzanie czasu wśród natury. Ugryzienie kleszcza długo może pozostać niezauważone, ponieważ jest zupełnie bezbolesne, a taki pajęczak może być nosicielem wielu chorób. Jedną z nich jest borelioza, która nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, jak chociażby zapalenie stawów czy zapalenie mięśnia sercowego. Więcej na temat objawów, przyczyn, diagnostyki i leczenia boreliozy możesz przeczytać w artykule: https://recepta.pl/artykuly/borelioza-objawy-przyczyny-diagnostyka-i-leczenie
Jak zabezpieczyć się przed wyjściem z domu?
Odpowiednie przygotowanie do przebywania w terenie to niezwykle istotny element skutecznej profilaktyki przeciw kleszczom. Dlatego planując spacer po lesie, piknik czy zabawy w ogrodzie warto przede wszystkim ubrać dopasowane długie spodnie, czy bluzkę, a także pełne buty. Ochrona skóry zmniejszy ryzyko dostania się kleszcza na gołą skórę. Zauważenie pajęczaka ułatwią także jaśniejsze barwy ubrań. Poza tym warto spryskać je środkami odstraszającymi.
Jeśli jest zbyt ciepło na długie nogawki czy rękawy, tym bardziej zastosuj preparaty, które będą odganiać od Ciebie kleszcze. Różnorodne środki ze skutecznym składem dostępne są w formie sprayów czy kremów. Pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta, szczególnie przy dzieciach.
Unikaj zbyt długiego siadania bezpośrednio na trawie, przechodzenia przez wysoką roślinność jeśli masz inny wybór. To właśnie w tych miejscach często można spotkać kleszcze.
Skuteczne sposoby na ochronę przed kleszczami
Skuteczna ochrona przed kleszczami to jednak nie tylko odpowiednie przygotowanie, ale także dokładne sprawdzanie swojego ciała. Po powrocie do domu sprawdź, czy nie masz na sobie pajęczaka. Skup się na miejscach z cienką i ciepłą skórą – pod pachami, za uszami, w pachwinach. Jeśli zauważysz kleszcza, szybko należy usunąć go zdecydowanym ruchem za pomocą pęsety lub specjalnego lassa, a miejsce ukąszenia obserwować przez parę dni czy nie pojawia się na nim rumień
Przy ochronie przed kleszczami liczy się przede wszystkim uważność i świadomość. Dlatego, aby uniknąć powikłań zdrowotnych, nie lekceważ nawet krótkich wyjść na zewnątrz – stosuj środki ochronne i regularnie kontroluj swoje ciało.
Materiał partnera.