Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Dzisiaj coraz chętniej i coraz częściej sięgamy po kredyt w banku. Kierujemy się różnymi potrzebami. Jedni wezmą kredyt na mieszkanie, inni na nowe auto, a jeszcze inni na wymarzony wyjazd wakacyjny. 

Banki prześcigają się w proponowaniu coraz to lepszych warunków kredytowania, a ich reklamy kuszą coraz bardziej. Tylko który kredyt gotówkowy wybrać, skoro wszyscy kredytodawcy zapewniają, że to właśnie ich jest najlepszy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy dla siebie.

Nie istnieje idealny kredyt gotówkowy, który byłby tak samo atrakcyjny dla wszystkich kredytobiorców. Choć reklamy proponują konkretne warunki, to u dołu każdej z nich drobnym druczkiem jest dopisane, że prezentowane dane dotyczą konkretnego przypadku, a ostateczne warunki w każdym innym uzależnione są od indywidualnej decyzji kredytowej.

Kredyt gotówkowy i związane z nim koszty

Kwestią, która najbardziej interesuje każdego kredytobiorcę, są koszty. Podstawowym kosztem kredytu gotówkowego są oczywiście odsetki. Każdy bank podaje oprocentowanie w skali roku. Trzeba jednak pamiętać, że odsetki to nie jedyne koszty, jakie przyjdzie nam ponieść. Do tego dochodzą jeszcze koszty dodatkowe takie jak prowizja. Prowizja zwykle pobierana jest jednorazowo w dniu wypłaty kredytu, ale może być też skredytowana, czyli rozłożona na raty.

Jakie jeszcze opłaty mogą się pojawić? Te związane z ubezpieczeniem. Zdarza się, że banki oferują swoim klientom atrakcyjniejsze warunki w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Nie zawsze się to opłaca, gdyż koszty wynikające ze składek na ubezpieczenie mogą być mocno zawyżone. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kredyt, porównaj oferty od różnych banków i wybierz najtańszy kredyt gotówkowy. Pomocnym narzędziem może okazać się kalkulator kredytowy dostępny na Totalmoney https://www.totalmoney.pl/kalkulatory/kredyt-gotowkowy-kalkulator-rat.

Kredyt gotówkowy – rodzaj rat a koszt kredytu

Spłata kredytu gotówkowego może być rozłożona na raty równe lub malejące. Wybór rodzaju rat zależy od samego wnioskującego o kredyt. Powinien się on dobrze zastanowić, zanim podejmie ostateczną decyzję, gdyż rodzaj rat ma dość duży wpływ na koszty kredytu.

Klienci najczęściej wybierają raty równe ze względu na wygodę – pozwalają one stabilnie rozporządzać środkami i umiejętnie planować domowy budżet z wyprzedzeniem. Zakładając, że oprocentowanie jest stałe, raty przez cały okres spłaty kredytu będą takie same. Część kapitałowa wraz z czasem rośnie, a odsetki maleją, dlatego na początku kredytobiorca spłaca więcej odsetek, a mniej kapitału. Proporcja ta odwraca się pod koniec spłaty, kiedy rata składa się przede wszystkim z kapitału.

Oprócz rat równych są jeszcze mniej popularne raty malejące. Rata malejąca wyliczana jest z kwoty kredytu podzielonej przez liczbę lat, przy czym do otrzymanej kwoty dodawane są jeszcze bieżące odsetki. Co za tym idzie, kredytobiorca płaci najwyższe raty na początku spłaty zobowiązania. Z biegiem czasu raty maleją. Niestety nie każdy może skorzystać z takiego rozwiązania – raty malejące oferowane są wyłącznie tym klientom, którzy mogą wykazać się dobrą zdolnością kredytową.

Kredyt gotówkowy – niezbędne formalności

Sam proces wnioskowania o kredyt gotówkowy, czy to osobiście w banku, czy bez wychodzenia z domu przez internet, nie jest skomplikowany, a na decyzję kredytową nie trzeba długo czekać.

Podstawą do uruchomienia procesu kredytowania jest wniosek kredytowy. Do jego wypełnienia, a później do potwierdzenia wpisanych w nim informacji, potrzebny będzie dowód osobisty. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach. To na jego podstawie bank wyliczy zdolność kredytową klienta, od której uzależniona jest wysokość przyznanego kredytu.

Uwaga!

Każdy bank ma prawo wymagać od wnioskującego o kredyt klienta udokumentowania dochodów. Niektóre instytucje honorują wyłącznie umowę o pracę, dlatego dobrze jest wcześniej zapoznać się z regulaminem danego banku, by sprawdzić, jakie źródła dochodów są akceptowalne.

Ranking kredytów gotówkowych – listopad 2019

By ułatwić sobie wybór kredytu gotówkowego, najlepiej przejrzeć aktualny ranking ofert kredytowych od różnych banków. Uwzględnia on wszystkie niezbędne informacje o kredycie, a zestawienie w jednym miejscu wielu ofert pozwala na szybkie ich porównanie i wyłonienie najkorzystniejszej.

Przedstawiamy top 5 kredytów gotówkowych na kwotę 20 000 zł i 48-miesięczny okres spłaty:

1. Citi Handlowy - pożyczka gotówkowa – oprocentowanie: 7,49%, RRSO: 9,35%, prowizja: 2,9%, rata: 497,51 zł, kwota do spłaty: 23 880,28 zł.

2. PKO Bank Polski - mini ratka – oprocentowanie: 8,99%, RRSO: 9,37%, prowizja: 0%, rata: 497,61 zł, kwota do spłaty: 23 885,08 zł.

3. Alior Bank - pożyczka internetowa – oprocentowanie: 9,5%, RRSO: 9,92%, prowizja: 0%, rata: 502,46 zł, kwota do spłaty: 24 118,21 zł.

4. Santander Bank Polska - niższa rata z Santander Bank Polska – oprocentowanie: 7,99%, RRSO: 11,62%, prowizja: 5,99%, rata: 517,41 zł, kwota do spłaty: 24 835,47 zł.

5. Bank BNP Paribas - kredyt gotówkowy – oprocentowanie: 9,9%, RRSO: 13,81%, prowizja: 6%, rata: 536,67 zł, kwota do spłaty: 25 760,12 zł.

Dodano: 2019-11-14 10:58:00

Komentarze (1)
Anonim
16.09.2021 12:52

Teraz to juz inflacja ta wzrosla, ze biorac krdyt bedzie sie zarabiac

Dodaj komentarz