Kilka słów o plaży w Niechorzu

Niechorska plaża to szeroki piaszczysty pas terenu. Letnie kąpielisko, które tu wyznaczono, obejmuje 100 metrów linii brzegowej. W sezonie, teren ten jest strzeżony przez ratowników WOPR.

Atrakcje, czekające tu na turystów, to nie tylko piasek i morze. Najmłodsi mogą wydać nadmiar energii podczas zabaw na specjalnych balonach do skakania, dmuchanych zamkach,czy zjeżdżalniach wodnych. Dla starszych urlopowiczów sporą atrakcję stanowią motorówki oraz skutery wodne.

Na plaży w Niechorzu wybudowano trzy betonowe mola, które upodobali sobie miłośnicy zachodów słońca. W Niechorzu, przy ulicy Pocztowej, znajduje się też przystań rybacka. Fakt ten powinien cieszyć każdego odwiedzającego miejscowość. Dlaczego? Po pierwsze, lokalna baza gastronomiczna bazuje na rybach świeżo złowionych każdego poranka. Po drugie, turyści mogą kupić ryby bezpośrednio od rybaków. Są tanie i smaczne, idealne na grilla. Istnieje jeszcze jeden istotny powód. Pracujący na plaży rybacy oraz kołyszące się na spienionych falach wielobarwne kutry, to idealne ujęcia i gwarancja udanych fotografii.

Wydarzeniem wartym uwagi są coroczne Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn. Impreza ta przyciąga rzesze miłośników tego sportu, a atmosfera ­zarówno na boisku, jak i wśród publiczności jest naprawdę gorąca.

Niewątpliwą atrakcją niechorskiej plaży była też przez jakiś czas foka szara o imieniu Depka, która osiedliła się tu w 2004 roku. Najczęściej można było ją zaobserwować w okolicach tutejszej latarni morskiej. Wypuszczono ją z fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, gdzie została wychowana przez ludzi. Na niechorskiej plaży pojawiała się wielokrotnie, nic sobie nie robiąc z przebywających dookoła turystów. Objęto ją programem “Ratujmy Bałtyckie Foki”. Depka opuściła fokarium w 2004 roku. Z danych pozyskanych z nadajnika GPS, wiadomo, że pierwszego roku foka pływała u wybrzeży Szwecji, Dani i Niemiec, by w końcu powrócić na polskie wybrzeże. W Niechorzu doczekała się nawet własnego pomnika. Odlew z brązu autorstwa Roberta Sobocińskiego można zobaczyć w centrum miejscowości.

Dodano: 2016-06-10
Komentarze (0)
Dodaj komentarz