Latarnia Morska - główną atrakcją Niechorza

W Niechorzu, przy ulicy Polnej znajdziemy jedną z głównych atrakcji Wybrzeża Rewalskiego, mam tu na myśli oczywiście latarnię morską.

Usytuowana jest na wysokim klifowym brzegu, po środku między dwiema innymi latarniami. Latarnią w Kołobrzegu w odległości około 34 kilometrów na wschód i na zachód Latarnia Morska ,, Kikut ". Administratorem zabytku jest Urząd Morski w Szczecinie.

 W 1860 roku podjęto decyzję o budowie latarni morskiej w Niechorzu. Już w 1866 roku została po raz pierwszy uruchomiona. Do budowy wieży użyto licowanej cegły, dolna część budowli to do dziś dobrze zachowana czerwona cegła. Na samym wierzchołku wieży znajduje się taras widokowy, otoczony balustradą, z którego możemy podziwiać piękną panoramę całego wybrzeża rewalskiego.

Podczas II wojny światowej w 1945 roku, została zniszczona przez pocisk artyleryjski, uszkodził on główny punkt - mechanizm dający sygnały świetlne. Po zakończeniu wojny w pomieszczeniach latarni znaleziono ładunki wybuchowe. Zniszczenia naprawiono według pierwotnej dokumentacji i uruchomiono ją ponownie 18 grudnia 1948 roku. Kolejny kapitalny remont został wykonany w 1999 roku, a w roku 2008 odrestaurowano taras łącznie z wymianą posadzki i zamontowano nową balustradę. W 2006 roku latarnia morska w Niechorzu została umieszczona na znaczku pocztowym za pośrednictwem Poczty Polskiej, który został wyemitowany i dopuszczony do publicznego obiegu 29 maja 2006 roku. W okolicy latarni znajduje się także Nadmorski Szlak Turystyczny Czesława Piskorskiego.

W okolicy znajdziemy wiele punktów gastronomicznych, usługowo - handlowych. Miło można spędzić czas po zwiedzaniu latarni, czy parku miniatur, przy kawie, bądź pysznych lodach.

 

 Miejsce jak i sama latarnia morska, należy do atrakcyjnych turystycznie na wybrzeżu rewalskim, warto jest odwiedzić to miejsce, choćby z uwagi na przepiękną panoramę z tarasu widokowego, którą polecam dołączyć do pamiątkowych fotografii !

Dodano: 2013-11-10
Komentarze (0)
Dodaj komentarz