Muzeum w Niechorzu

W Niechorzu przy Alei Bursztynowej 28, mieści się MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO


Pomysłodawcą utworzenia Muzeum jest Pan Henryk Gmyrek, były rybak, oraz szerokie grono pasjonatów. Aby doprowadzić do otwarcia Muzeum, trzeba było powołać 21 listopada 1992 roku Społeczny Komitet Organizacji Muzeum Rybołówstwa. Przeprowadzono wiele godzin negocjacji i rozmów z zarządem gminy Rewal, aby uzyskać aprobatę i poparcie radnych na ten cel, choć do łatwych nie należały. Gmina wskazała lokal przy ul. Marchlewskiego 66, dla potrzeb Komitetu, wraz z nim niezbędne środki finansowe na odrestaurowanie budynku. Wielu mieszkańców i przedsiębiorców z całej gminy dołożyło swój wkład, oraz cegiełkę na modernizację i otwarcie Muzeum.


11 czerwca 1994 roku, o godzinie 16 uroczyście po raz pierwszy otwarto drzwi Muzeum. Bogate eksponaty w postaci łodzi i sprzętu rybackiego wystawiono przed budynkiem. W środku można było podziwiać duży zbiór dokumentów, zdjęć przedstawiających pierwszych rybaków z Niechorza. Znajdziemy tu również kotwice, repliki sieci rybackich, rożnego rodzaju przedmioty codziennego użytku każdego rybaka. Organizowano tu także plenery malarskie. Muzeum odwiedzała rzesza turystów z całego kraju jak i zagranicy, kolonie, wycieczki. Z czasem pomieszczenia okazały się za ciasne i w związku z tym wystąpiono do gminy w 2002 roku o pozyskanie większego obiektu na potrzeby Muzeum.

W lipcu 2003 roku przeniesiono całość eksponatów do budynku po dawnym Klubie FWP. Budynek ten posiada dość bogatą historię. Został wybudowany w 1933 roku i służył min. do wynajmu pokoi gościnnych dla turystów. W latach 60 - tych działał tu Klub Prasy i Książki, a cały budynek nosił nazwę ,, Niechorzanka ". Była tu biblioteka, stoliki przy których można było usiąść i napić się kawy, czy herbaty. W przyszłości planowane jest zwiększenie kolekcji muzealnej, oraz budowa Skansenu, co wiąże się oczywiście z przenosinami do nowego obiektu.


W sezonie letnim Muzeum jest czynne :

- codziennie w godzinach od 10:00 - 20:00,

- po za sezonem od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 - 16:00.


Do nabycia są bilety normalne, ulgowe, grupowe, rodzinne. Oferta przewiduje lekcje muzealne, a także zwiedzanie z przewodnikiem.

Dodano: 2013-11-11
Komentarze (0)
Dodaj komentarz