Najważniejsze informacje o Niechorzu

NIECHORZE - Wieś w gminie Rewal, w powiecie gryfickim, województwie zachodniopomorskim. Położone na Wybrzeżu Rewalskim z wysokim klifowym brzegiem. Miejscowość jest niewielką zamieszkałą przez ok. 900 stałych mieszkańców, miejscowością letniskową. W okresie letniego sezonu Niechorze staje się miejscem, które w nocy nie zasypia, a goście bawią się do rana. Wspaniała, szeroka, piaszczysta plaża jest częścią bajkowego widoku. Na skraju plaży, leżą często przyczajone przed kolejnym rejsem kolorowe łodzie rybackie. Szczególnego uroku dodaje widok zachodzącego słońca nad rybackimi łodziami, pogrążonymi w kolorze sepii. Nad wysokim klifem od 142 lat dominuje latarnia morska o 45-metrowej wysokości, będąca jedną z najładniejszych na naszym wybrzeżu. Zwiedzanie latarni jest nie tylko możliwe, ale i wskazane, bo widok z góry na całą okolicę dostarczy z całą pewnością kolejnych, niezapomnianych wrażeń. Dotrzeć do tego kąpieliska morskiego można nawet w niekonwencjonalny sposób, bo kolejką wąskotorową, kursującą w letnie weekendy z Gryfic.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. MUZEUM RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO - Położone przy Al. Bursztynowej 28, jest umiejscowione w centrum miejscowości, przy trasie łączącej Niechorze z Pogorzelicą. Można tu poznać dziedzictwo materialne i duchowe związane z rybołówstwem morskim, jak również historię, tradycję oraz kulturę rybacką Pomorza i Gminy Rewal. Ciekawe są również ekspozycje czasowe, ze zbiorów własnych, wypożyczone z innych muzeów lub kolekcji prywatnych. Dzięki muzeum, mieszkańcy i wczasowicze mogą korzystać ze swoistego lokalnego centrum kultury, gdzie zapraszani są ciekawi ludzie związani z regionem jak i ogólnie z kultura i historią. W muzeum działa także punkt informacji turystycznej.
  2. LATARNIA MORSKA - Według podjętych w 1860 roku, ustaleń urzędowych, w Niechorzu miała powstać latarnia morska. Budowa nie trwała wyjątkowo długo, bo już w 1866 roku została zakończona.Latarnia w dolnej części jest o przekroju czworokąta, a w górnej, powyżej przybudówek jest już ośmiokątem. Na wierzchołku znajduje się taras widokowy z balustradą. Niemal cała konstrukcja latarni zbudowana jest z cegły. Światła pochodziły z aparatu Fresnela I klasy. Wysokość latarni to 45 metrów, a zasięg światła wynosi 20 mil morskich. Podczas II wojny światowej latarnia została uszkodzona przez uderzenie pocisku artyleryjskiego. Od 18 grudnia 1948 roku latarnia znów działa.
  3. JEZIORO LIWIA ŁUŻA - Jest to jezioro w gminie Rewal, położone między dwoma atrakcyjnymi kąpieliskami Pogorzelicą i Niechorzem. Jezioro leży około 300 metrów od brzegu morskiego. W okresie po II wojnie światowej, było tam kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu pływającego. Niestety w latach 50-tych, dwóch śmiałków, wypłynęło nocą z tego jeziora i dzięki sprzyjającym warunkom dopłynęli kajakami do Bornholmu. Po tym zdarzeniu ustanowiono na jeziorze rezerwat przyrody ptaków wędrownych. W kierunku Bałtyku płynie niewielki kanał Liwka, a kończy się na plaży. W czasie sztormów woda morska wlewa się do jeziora.
  4. FOKA DEPKA - W języku kaszubskim rybacy często mówią o depce, bo oznacza ona głębinkę na terenie Zatoki Puckiej. "Deep" oznacza również po angielsku - głęboki, co też mogło być związane z głęboką miłością jaką obdarzono tę małą fokę szarą o imieniu Depka. Pochodzi z helskiego fokarium, a urodziła się 16 lutego 2004 roku. Matką była foka Ewa. Z powodu braku pokarmu, Depka była od urodzenia objęta opieką w tzw. foczym szpitaliku i karmiona przez pracowników fokarium. Po odchowaniu Depka wraz z innymi młodymi fokami zostaje wypuszczona z nadajnikiem satelitarnym w okolicy Słowińskiego P.N. Foka odwiedza plaże sąsiednich państw, ale na stałą bazę wybrała właśnie Niechorze.
  5. KOLEJKA WĄSKOTOROWA - Pierwszy odcinek kolei wąskotorowej z Gryfic do Niechorza powstał 1 lipca 1896 roku. Prześwit toru miał wówczas 750 mm, a w 1901 roku przebudowano linię wykonując rozstaw torów o szerokości 1000 mm. W 1913 roku Niechorze otrzymało również połączenie z Trzebiatowem. Po przejęciu przez PKP we wrześniu 1945 roku, linia kolejowa była niekompletna przez demontaż ze strony radzieckiej. Wkrótce kolejka wąskotorowa zaczęła regularne kursy. Podczas późniejszego zamykania linii kolejowych i zamiaru sprzedaży parowozu do Kenii, gminie Rewal udało się dojść do porozumienia z PKP. Obecnie, w okresie letnim, w każdy weekend można zobaczyć "afrykański" parowóz mknący na ponad 100 letniej trasie.
  6. KLIFY - Wybrzeże Rewalskie jest bardzo pięknym brzegiem naszego morza. Szczególnie podziwiany jest ten najwyższy fragment klifu na odcinku od Trzęsacza, przez Rewal do Niechorza. Dodatkowo, w Niechorzu jeszcze ponad klif wznosi się niezwykłej urody 45-metrowa latarnia morska. Klif powstaje z powodu podmywania brzegu przez fale morskie. Proces niszczenia - podmywania zachodzi w strefie kontaktu podstawy ściany z platformą abrazyjną. Czasem stosuje się określenie procesu abrazji. Dzięki tym procesom Niechorze zyskało na atrakcyjności.
Dodano: 2021-08-24
Komentarze (1)
Anonim 3.09.2021 15:54

Są kręgle, kilka muzeum. Niby mała mieścinka, ale jest gdzie pójść, co zjeść, nawet jak deszcz pada to można jakieś atrakcje znaleźć.

Dodaj komentarz