Ochrona przed promieniowaniem słonecznym zimą nad morzem. O czym pamiętać?

 • Niechorze
 • Blog
 • Ochrona przed promieniowaniem słonecznym zimą nad morzem. O czym pamiętać?

Zima bywa nieco zwodnicza. Przykładowo, wypoczywając w Niechorzu latem łatwiej jest pamiętać o tym, aby chronić się przed ekspozycją na słońce. Jednak nawet w tej chłodniejszej porze roku warto zadbać o siebie i zabezpieczyć przed promieniami UV. Dlaczego jest to tak istotne?

Ochrona przed promieniami UV przez cały rok

Między innymi z powodu nadmiernego promieniowania UV skóra przedwcześnie się starzeje. Co więcej, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wystąpienia nowotworów skóry. Dodatkowo zimą możesz pomyśleć, że ryzyko jest mniejsze z powodu gorszej pogody. Jednak w rzeczywistości promienie UV przenikają przez chmury i oddziałują na Twoje ciało. Dodatkowo w miejscach ośnieżonych, np. na stoku słońce odbijające się od śniegu może oślepiać, co może być wręcz niebezpieczne. Z tego powodu warto być ostrożnym przez cały rok, a nie jedynie latem.

Promieniowanie UV i jego zagrożenia

W chłodne dni również powinno się zabezpieczać przed słońcem. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może prowadzić do następstw takich jak:

 • uszkodzeń skóry – zniszczone komórki skóry wpływają na przedwczesne starzenie się. Na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki oraz plamy pigmentacyjne;
 • rak skóry – niestety, skrajnym przypadkiem działania promieniowania może być rak skóry. To właśnie promienie słońca są jednym z głównych czynników jego występowania;
 • problemy z oczami – słońce może negatywnie wpływać na Twój wzrok. Z tego powodu warto chronić oczy za pomocą okularów słonecznych, kapelusza bądź czapki z daszkiem. 

Jak chronić się przed nadmiernym słońcem zimą?

O tej porze roku zaleca się używanie specjalnych okularów przeciwsłonecznych, które posiadają filtr UV. Mogłeś nie zdawać sobie z tego sprawy, ale śnieg odbija promienie słoneczne. W ten sposób promienie UV docierają do Twojego ciała dwukrotnie. Z tego powodu nawet podczas spacerowania po mieście warto zadbać o odpowiednią ochronę. Oczy są dość wrażliwym punktem, ponieważ skóra wokół nich jest cieńsza niż w innych miejscach Twojego ciała.

Jeśli wybierasz się na narty lub snowboard, to możesz skorzystać z okularów przeciwsłonecznych, które znajdziesz między innymi tutaj: https://sportano.pl/okulary-julbo. Co istotne, o różnych porach roku, lepiej sprawdzą się inne szkła. 

Latem powinno się wybierać modele z polaryzacją i filtrem UV. Zimą lepiej sprawdzają się jaśniejsze szkła z polaryzacją, filtrem UV, a także powłoką hydrofobową. Choć i tutaj istnieją pewne warunki. Jeżeli wybierasz się w góry, aby zdobywać tamtejsze szczyty, to lepszym wyborem może być wersja letnia. Na dużej wysokości jesteś bardziej narażony na promieniowanie słoneczne, dlatego okulary powinny mieć ciemniejsze szkła. 

Kiedy zimowe słońce jest szczególnie groźne?

Na to, jak mocno słońce oddziałuje na Twoją skórę, wpływ mają takie czynniki, jak:

 • wysokość słońca na niebie;
 • ilość i grubość chmur;
 • ozon;
 • współczynnik odbicia (śnieg odbija nawet do 80% promieni UV);
 • jakość i zanieczyszczenia powietrza.

Podczas zimy narażone są również Twoje włosy oraz usta. W pierwszym przypadku pomocne może być serum ochronne do końcówek z SPF. Zabezpiecza on włosy przed rozdwajaniem się i kruszeniem. Jeśli chodzi o usta, to możesz zadbać o ich nawilżenie, na przykład za pomocą pomadki bądź wazeliny.

Kto jest szczególnie narażony na promienie słoneczne?

Skóra niemowlaków jest jeszcze niedojrzała, a przez to bardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Jej funkcje ochronne dopiero się rozwijają, dlatego nawet zimą nie wystawiaj swojego dziecka na słońce przez dłuższy czas. 

Ostrożne powinny być również kobiety w ciąży. Ich skóra jest bardziej wrażliwa, a przez to ma również skłonność do przebarwień. Co więcej, nie znikną one z czasem, dlatego trzeba zawczasu zapobiec ich powstawaniu. 

Zimą Twoja czujność może być nieco uśpiona ze względu na niższe temperatury. Jednak promieniowanie słoneczne nadal działa i może zaszkodzić Twojemu ciału. Z tego powodu warto się przed nim chronić. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wiesz już, jakie środki warto podjąć, aby uniknąć problemów ze skórą bądź oczami.

Ochrona przed promieniowaniem słonecznym zimą. O czym pamiętać-2


Artykuł sponsorowany.

Dodano: 2023-12-19 14:42:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz