PIT 2023 jak i kiedy rozliczyć

Jak sobie poradzić z rozliczeniem PIT 2023, ze zmianami, jakie wprowadził do rozliczeń podatkowych Polski Ład? PIT 2023 - co to jest? 

 

Polski Ład a PIT

Roczną deklarację podatkową składamy za rok, który się skończył. W 2023 roku rozliczamy podatek dochodowy za miniony rok 2022. A wiemy, że był to rok dużych zmian i nowelizacji przepisów podatkowych. Dlatego rozliczenie PIT 2022 nie jest sprawą prostą. Wypełnianie papierowych formularzy, wykonywanie obliczeń matematycznych, odliczeń może sprawiać trudność.

Warto w takim przypadku zastanowić się jak rozliczyć PIT w sposób łatwy i bezpieczny, bez wertowania skomplikowanych przepisów podatkowych,  bez popełniania błędów. Błędy wprawdzie można korygować, ale lepiej ich nie popełniać. Dobrym rozwiązaniem może być e-PIT. W internecie można znaleźć wiele propozycji rozliczeń podatkowych. Dobry program PIT 2023 online pomoże nam sprawnie i bezbłędnie uporać się z rozliczeniem podatku, warto zajrzeć na przykład tutaj: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit/. Dopuszczalne jest wypełnienie formularzy papierowych i złożenie osobiście lub wysłanie pocztą listem poleconym do właściwego urzędu skarbowego.Ale  najpopularniejszą i najwygodniejszą formą jest elektroniczne rozliczenie deklaracji podatkowych. Możemy to zrobić na komputerze, laptopie, a nawet smartfonie w dowolnym miejscu i czasie. Program pomaga wypełnić deklaracje oraz wysłać je do właściwego urzędu.Urząd skarbowy online przyjmuje zeznania podatkowe przez całą dobę, nie tylko w dni robocze, ale też w soboty, niedziele i święta. 

podróże zagraniczne.jpg

Kiedy wysyłamy PITY do urzędu skarbowego

Czas na rozliczanie PITów rocznych rozpoczyna się po zakończeniu roku podatkowego, który w Polsce pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Od kiedy można rozliczyć PIT 2022? Na formularzach podatkowych mamy podaną datę - jest to w większości deklaracji 15 lutego 2023 roku.Podatnicy, którzy uzyskują przychody/dochody od płatników muszą poczekać na PIT-11, który jest niezbędny do rozliczenia w takim przypadku. Podobnie osoby, które rozliczają zyski kapitałowe muszą poczekać na PIT-8C. Informacje PIT-11, PIT 40A/11A i PIT-8C płatnicy sporządzają i przesyłają do urzędu skarbowego do 31 stycznia, a podatnikom przekazują w terminie do 28 lutego 2023 roku 

Datę do jakiej należy złożyć deklarację do urzędu skarbowego określa ustawa o PIT. Rozliczenie powinno W roku 2023 rozliczamy się z urzędem skarbowym do 2 maja. Ustawa określa termin rozliczeń na ostatni dzień kwietnia i tak rozliczamy się w latach, kiedy 30 kwietnia nie jest dniem wolnym od pracy Do 28 lutego 2023 roku trzeba rozliczyć PIT-16A. 

podróże zagraniczne.jpg 

Od 15 lutego 2023 dostępna będzie działająca już od 2019 roku usługa Twój e PIT. Administracja skarbowa przygotowuje wstępne zeznania po otrzymaniu od płatników informacji PIT-11, PIT 40A/11A i PIT-8C.W roku 2023 dostępne są zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Jeśli chcemy skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, wskazać organizację pożytku publicznego do przekazania 1,5% naszego podatku, to musimy sami wprowadzić zmiany na tych deklaracjach. Jeśli nie wprowadzamy zmian, deklaracje automatycznie zostanie zaakceptowany z dniem 2 maja 2023 roku.

Dodano: 2023-02-14 12:39:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz