Pogoda we wrześniu będzie sprzyjać turystom

Wprawdzie pierwszy dzień września sugeruje coś kompletnie przeciwnego, to zgodnie z długoterminowymi prognozami osoby wybierające się na urlop w sezonie jesiennym mogą liczyć na sprzyjającą aurę. Choć piątek 1 IX 2017 w przeważającej części Polski jest deszczowy i dużo zimniejszy (w granicach 12-15℃ przy temperaturach rzędu 30℃ pod koniec sierpnia), to już od jutra ma być o wiele, wiele lepiej.

Po pierwsze: już od soboty ma być o znacznie więcej słońca, a po drugie: definitywny koniec z upałami. Temperatura przyjemna, w granicach 20℃. Taka perspektywa, nie da się ukryć, to mocna zachęta do zarezerwowania sobie kilku noclegów i wyjazdu urlopowego wrześniu 2017. Na przykład nad morze - plażowiczów dużo, dużo mniej niż w okresie wakacyjnym, a wciąż można się poopalać. Na dodatek bez tak dużego ryzyka udaru od zbyt długiego przebywania na słońcu i nieznośnego gorąca.

Bardzo popularnym kierunkiem na urlop wczesną jesienią są też góry. Wrzesień w takich miejscowościach jak Zakopane, Szklarska Poręba, Bukowina Tatrzańska, Wisła czy uzdrowiskowe Krynica i Szczawno-Zdrój gwarantuje fantastyczne wprost widoki. Otóż w pogodzie tak to wygląda, że niby jeszcze trwa lato, ale już doskonale widać pierwsze oznaki nadchodzącego przesilenia. Krótko rzecz ujmując: złota polska jesień w pełnej krasie.

Oczywiście wypada jeszcze przypomnieć, że precyzyjne przewidywanie pogody wykonalne jest najdalej na dwa dni naprzód. Sensowne, trafiające w najbardziej prawdopodobny trend prognozy można stawiać na najwyżej tydzień do przodu - a i to przy wcale małej dozie szczęścia. Natomiast w dłuższym okresie czasu możliwych wariantów zdarzeń w atmosferze jest tyle, że w zasadzie równie dobrze o pogodę można zapytać wróżkę zamiast meteorologów i synoptyków. Na koniec mały sucherek dotyczący pogody w sezonie jesiennym:

Para turystów wybrała się we wrześniu do Zakopanego. Młodzi, przygotowani na każdą ewentualność, wyszli w wysokie góry. Na szlaku spotkali bacę schodzącego ze stadem owiec i zapytali się go o pogodę - w końcu górale słyną ze zdolności jej przewidywania. Baca westchnął głęboko, rozejrzał się dookoła i powiedział:

  • A widzicie tę czarną chmurę nad Rysami?
  • Widzimy.
  • No to jak tę chmurę przywieje tutaj, to będzie padać tu. A jak zostanie, to będzie padać tam.
Dodano: 2017-09-01
Komentarze (1)
Anonim 1.09.2017 13:39

Patrzę za okno i jakoś trudno mi uwierzyć w te optymistyczne zapowiedzi... choć z drugiej strony jeszcze wczoraj rzeczywiście na niebie nie było ani jednej chmurki. Z pogodą jest tak, że tylko pod jednym względem jest przewidywalna - otóż nie da się jej przewidzieć ze 100-procentową trafnością. Nawet IMGW się nie spodziewało, że burze i nawałnice na północy Polski sprzed paru tygodni mogą być tak silne, a co za tym idzie tragiczne w skutkach... A co do "sucharka", to jest tak stary że zęby idzie na nim połamać :\-

Dodaj komentarz