Pożyczka gotówkowa w banku – czy warto?

Potrzebując szybkiej dodatkowej gotówki, można zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki gotówkowej. Pozwala na uzyskanie od zaledwie kilkuset do nawet ponad 200. tysięcy złotych rozłożonych na wygodne raty miesięczne. Na rynku jest sporo instytucji finansowych, które udzielają takiego wsparcia, wyboru zatem nie brakuje. A czy istnieje jakaś duża różnica między pożyczką bankową a oferowaną przez parabank? Któremu pożyczkodawcy warto zaufać? Wyjaśniamy!

Kto może wziąć pożyczkę w banku?

Podstawą do uzyskania pożyczki bankowej jest pełnoletniość oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Przed udzieleniem takiego wsparcia bank zweryfikuje zatem czy zainteresowany będzie miał realną możliwość spłaty kwoty, o którą wnioskuje. To istotne nie tylko dla samej instytucji finansowej, która oczekuje zwrotu pożyczonych pieniędzy, ale również pożyczkobiorcy. Może się bowiem zdarzyć, że ten źle oszacuje swoją sytuację i w efekcie spłacanie rat będzie stanowiło dla jego budżetu zbyt duże obciążenie.

Do oceny zdolności kredytowej bank wykorzysta informacje o miesięcznych zarobkach i wydatkach wnioskującego o pożyczkę. W przypadku niewielkich kwot nie trzeba zwykle przedstawiać żadnych dokumentów, takich jak zaświadczenie o dochodach czy wyciągi bankowe. Dla przykładu: PKO Bank Polski udziela pożyczek na samo oświadczenie (czyli wskazanie we wniosku wysokości zarobków) do 6700 zł (https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/szybka-pozyczka-gotowkowa/). Poza tymi informacjami bank sprawdzi również regularność spłat ewentualnych dotychczasowych pożyczek czy kredytów, czyli historię kredytową w takich bazach, jak BIK, BIG oraz KRD.

Czy warto wziąć pożyczkę w banku?

Przed laty pożyczanie pieniędzy od pozabankowych instytucji finansowych kojarzyło się przede wszystkim z chwilówkami, a te nie cieszą się dobrą sławą. Tysiące Polaków wpadło w kłopoty, ufając nieuczciwym firmom, które prowadziły niestandardową windykację. Dziś sytuacja wygląda dużo lepiej; pożyczkodawcy podejrzani o nieuczciwe działania szybko trafiają na listę ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego, a tę można łatwo znaleźć w sieci. Nie trzeba zatem obawiać się poziomu bezpieczeństwa współpracy z parabankiem – o ile nie widnieje na tej liście. Czy zatem pożyczka bankowa różni się czymś od tej pozabankowej?

Tak – pożyczka gotówkowa w banku jest zazwyczaj dużo tańsza od udzielanej przez inne instytucje finansowe. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która prezentuje całkowity koszt danej pożyczki, może wynosić w parabankach nawet kilkaset procent. Z kolei oprocentowanie w bankach to kilka lub kilkanaście procent. Co więcej, banki rezygnują często z opłaty dodatkowej w postaci prowizji – przykładem jest pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim z prowizją 0%. Warto również wspomnieć, że banki umożliwiają ubezpieczenie spłaty w razie np. utraty źródła dochodu czy pobytu w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku. To zatem bezpieczna, pewna pożyczka.

Pożyczka w PKO Banku Polskim

Pożyczka gotówkowa w PKO BP to oferta nie tylko dla aktualnych klientów tego banku, ale również osób, które nie prowadzą w nim konta osobistego. Tacy pożyczkobiorcy mogą otrzymać nawet 6700 zł z prowizją 0%; z kolei klienci PKO Banku Polskiego – do 255 550 zł rozłożonych nawet na 24 raty. W obu przypadkach nie trzeba udawać się do stacjonarnego oddziału banku, by zawnioskować o dodatkowe środki. Wystarczy złożenie prostego wniosku online w IKO, iPKO lub na stronie internetowej PKO BP. Po jego pozytywnej weryfikacji, co trwa zwykle kilka minut, pieniądze trafiają na konto nawet w ciągu jednego dnia.


Materiał pertnera.

Dodano: 2023-02-24 12:51:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz