Roczne ubezpieczenie turystyczne czy ubezpieczenie tylko na jeden wyjazd?

Wyjeżdżając na wakacje, powinniśmy koniecznie pamiętać o wcześniejszym zawarciu ubezpieczenia turystycznego, które przyda się nam m.in. wtedy, gdy odniesiemy szkodę albo komuś ją wyrządzimy. Ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia umowy zarówno na czas kilkudniowego wyjazdu, jak i na cały rok. Które z tych rozwiązań jest lepsze?

Roczne ubezpieczenie turystyczne – komu się opłaca?

Jak informowała Polska Organizacja Turystyczna, aż 87 proc. Polaków planowało spędzić wakacje w ubiegłym roku w kraju. Jednak wynikało to z pandemii, licznych ograniczeń i niepewności. W rezultacie wielu Polaków zdecydowało się przełożyć poprzedni urlop na 2021 rok. Możliwe, że fani podróżowania w tym roku będą mogli powrócić do swojego ulubionego sposobu na spędzanie wolnego czasu. Osoby, które często wyjeżdżają, powinny wziąć pod uwagę zawarcie umowy rocznego ubezpieczenia turystycznego.

Dlaczego warto się zdecydować na taką ochronę? Oto kilka powodów:

  • Może to się nam po prostu opłacać. Warto policzyć, ile razy zamierzamy wyjechać w danym roku. Następnie, należy sprawdzić, ile zapłacimy za ubezpieczenie podróżne https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-turystyczne/, jeśli za każdym razem będziemy zawierać nową umowę, a ile, jeśli będziemy korzystać z rocznej polisy. W przypadku częstych wyjazdów oszczędność może być duża.
  • Możemy wyjechać na urlop dowolną liczbę razy, korzystając z tej samej ochrony ubezpieczeniowej.
  • Nie musimy pamiętać o zakupie ubezpieczenia. Zazwyczaj przed wyjazdem mamy do załatwienia wiele spraw. Może się okazać, że zapomnimy o ubezpieczeniu. Oczywiście możemy wykupić ochronę, będąc już na wakacjach, ale wówczas nie będzie ona działać natychmiast, lecz np. po kilku dniach. Wybierając roczne ubezpieczenie turystyczne, ten problem mamy z głowy.
  • To idealne rozwiązanie dla fanów spontanicznych wycieczek. Wielu turystów czeka na okazje last minute i decyduje się na wyjazd na kilka godzin przed wylotem. Mając ubezpieczenie podróżne, nie musimy szukać odpowiedniej polisy na ostatnią chwilę.

Co ważne, kupując roczne ubezpieczenie, musimy brać pod uwagę nasze całoroczne plany wyjazdowe. Dzięki temu będziemy mogli wybrać wszystkie rozszerzenia, które przydadzą nam się w ciągu całego czasu trwania ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli w ciągu roku będziemy wyjeżdżać na narty, nurkowanie, a może na wyjeździe będziemy uprawiać sporty wysokiego ryzyka, powinniśmy dostosować zakres polisy do tych właśnie planów.

Zalety ubezpieczenia na pojedynczy wyjazd

Roczne ubezpieczenie turystyczne nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli wyjeżdżamy raz czy dwa razy do roku, to taki wybór może się nam po prostu nie opłacać. Podstawową korzyścią ubezpieczenia na pojedynczy wypad jest możliwość zapłacenia za ochronę wyłącznie za czas, w którym będziemy pozostawać w podróży. Jest to na pewno rozwiązanie również dla tych, którzy wyjeżdżają tylko raz do roku, ale na długo.

Atutem ubezpieczenia na pojedynczą wyprawę jest również to, że możemy dopasować ochronę do oczekiwań, jakie mamy w danym przypadku. Możemy wybrać takie rozszerzenia, które są nam aktualnie potrzebne. Do takich dodatkowych opcji zaliczamy np. rekreacyjne uprawianie sportów, takich jak narciarstwo, jazdę na snowboardzie czy nurkowanie. Jeśli jedziemy na weekendową wycieczkę, w czasie której będziemy zwiedzać Rzym, to taka ochrona nam się nie przyda.

Koszt ubezpieczenia turystycznego zależy od kilku czynników. Żeby wyliczyć składkę, najlepiej skorzystać z kalkulatora na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Znaczenie ma m.in. zakres terytorialny ochrony, wybrane rozszerzenia, jak i oczywiście to, na jaki czas ją wykupujemy.

Źródło: https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/wiadomosci-z-pot/plany-wyjazdowe-polakow-badanie-pot

Dodano: 2021-03-18 13:09:00

Komentarze (1)
Anonim
14.09.2021 16:00

Szczególnie w góry polecam ubezpieczenie, na Słowacji wszystkie akcje są płatne! Skręcenie kostki może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tyś. złotych!

Dodaj komentarz