Surfing

Co łączy niecodzienne odkrycie archeologiczne, drugą wojnę światową oraz chłodne głębie Alaski? To oczywiście surfing! W dzisiejszym artykule prezentujemy 6 niesamowitych faktów i ciekawostek na temat wodnej rozrywki. Zapraszamy!


Prehistoryczna deska

Niewiele osób wie, że geneza surfingu sięga pradawnej kultury polinezyjskiej, a sama dyscyplina należy do jednej z najstarszych w historii ludzkości! W tym punkcie należy wspomnieć o niesamowitym znalezisku peruwiańskich badaczy. Tajemnicza jaskinia skrywa rysunki, przedstawiające surfujące postacie, a same dzieła sztuki datuje się na przeszło 5000 lat!

Pierwsza w historii

Surfing zrzesza tysiące miłośników na całym świecie, niezależnie od wieku, poglądów oraz płci. Jednak, na szczególne wyróżnienie zasługuje niejaka Linda Benson, czyli pierwsza kobieta, która surfowała na wodach Waimea Bay- legendarnej lokalizacji Hawajów, znanej z pokaźnych fal. Co więcej, wydarzenie odbyło się w 1959 roku, gdy bohaterka ukończyła zaledwie 15 lat. Dodatkową nowinką jest fakt, że Benson stała się także pierwszą dziewczyną na okładce branżowego magazynu.

Kim jest hodad?

Każda społeczność rozwija swój unikalny styl i język komunikacji. Dotyczy to również surferów! Ten anglojęzyczny żargon określa osobę, która regularnie uczęszcza na plaże i posiada odpowiednie wyposażenie, ale z niego nie korzysta. Inna interpretacja tytułowej postaci wskazuje na amatora surfingu, który nie reprezentuje wysokich umiejętności, co wzbudza poirytowanie wśród pozostałych użytkowników akwenu wodnego.

Wojna na fali

Działania realizowane podczas II wojny światowej koncentrowały się na eliminacji określonych obiektów, zdobywaniu przewagi oraz wykonywaniu wyznaczonych zadań. W tym celu komponowano i kreowano nowe urządzenia, substancje, a także techniki, które miały pomóc żołnierzom. Wyprodukowane w ten sposób chemikalia, przyczyniły się w późniejszym okresie do zaprojektowania i skonstruowania desek surfingowych, które znamy w obecnej formie.

Niebieski gigant

9 lipca 1958 roku był dniem tragicznym, a jednocześnie fascynującym. Punktem zapalnym katastrofy stało się nieoczekiwane trzęsienie ziemi u wybrzeży Alaski, które zainicjowało rozległe osuwisko skał i kamieni okolicznych szczytów. W konsekwencji, fala sunąca przez zatokę Lituya osiągnęła rekordowe rozmiary 524 metrów! Ściana wody, dwukrotnie wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, spowodowała śmierć 139 osób. Samo wydarzenie zostało zrekonstruowane dzięki specjalnej symulacji 3D, przeprowadzonej na hiszpańskim Uniwersytecie w Maladze. 

Okiełznać naturę

Aktualnym laureatem Rekordu Świata, za surfowanie po największej fali w historii jest Brazylijczyk- Rodrigo Koxa. Wyzwanie odbyło się 8 listopada 2017 roku na terenie Portugalii, a rywalem sportowca stała się lazurowa ściana wody o wysokości 24,4 metrów! Widowisko zostało odpowiednio uwiecznione, a nagranie szaleńczego rajdu bije rekordy popularności. Co ciekawe, Koxa poprawił wcześniejszy rekord o ponad 60 centymetrów, a sam Brazylijczyk zapowiada kolejne próby. 

Dodano: 2022-02-14 11:17:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz