Szlakiem latarni polskiego wybrzeża

Niechorze

Przez wielu turystów uważana za najpiękniejszą latarnię morską w Polsce. Kwadratowa podstawa, ośmiokątny przekrój słupa 45-metrowej wieży, szereg dekoracyjnych detali… I rzeczywiście, nawet na zdjęciach budowla robi niezwykłe wrażenie. A co dopiero mówić o oglądaniu latarni w Niechorzu na żywo. A i widoki rozpościerające się na Wybrzeże Rewalskie są nad wyraz fotogeniczne.

Latarnia morska Niechorze powstała niedaleko skraju bałtyckiego klifu w 1866 roku. W trakcie II Wojny Światowej, w wyniku zaciętych walk budowla uległa poważnym uszkodzeniom. Niemcy nawet zaminowali całą latarnię przed odwrotem, ale żaden z podłożonych ładunków nie zdetonował. Dzięki temu przy odbudowie odtworzono w pełni oryginalny wygląd latarni morskiej w Niechorzu.

Dodano: 2018-02-06 14:56:00

Komentarze (1)
Anonim
7.02.2018 09:48

A ja do tego zacnego grona dorzuciłbym jeszcze latarnię w Sopocie. Nawet jeśli powstała bardziej jako ciekawostka dla kuracjuszy w uzdrowisku niż pełnoprawny punkt nawigacyjny. Jeśli dobrze kojarzę, to emitowane światło jest po prostu zbyt słabe, żeby charakterystyczna wieża stała się pełnoprawną latarnią morską. Ale pod względem estetyki, architektury, wrażeń wizualnych - latarnia morska Sopot nie ma sobie równych.

Dodaj komentarz