To i owo o Niechorzu

Niechorze - malownicza miejscowość na Wybrzeżu Rewalskim, wchodząca w skład gminy Rewal, posiada bogatą historię. W dawnych czasach były to dwie oddzielne miejscowości. Osada rybacka nazywana Małym Niechorzem i typowa wieś chłopska Duże Niechorze. Osada rybacka była oddzielona z jednej strony kanałem, a z drugiej strony polami uprawnymi należącymi do Dużego Niechorza. Z upływem czasu wieś rybacka w 1868 roku, uzyskała miano miejscowości turystycznej, do której zaczęły masowo napływać rzesze turystów z całego kraju. Chętnych do wypoczynku było tak dużo, że brakowało miejsc noclegowych i musiano korzystać z kwater w Dużym Niechorzu. Oficjalnie 1 kwietnia 1913 roku obie wsie zostały połączone w jedną całość i uzyskały status Morskiego Kąpieliska Niechorze. W obecnym czasie prężnie rozwijające się Niechorze, jest lubianym przez turystów w Polsce i za granicą. W sezonie letnim miejscowe hotele, pensjonaty, oraz kawiarnie, puby i restauracje ,, pękają w szwach ".

Miejscowość z uwagi na ciekawą przeszłość posiada wiele zabytkowych i ciekawych miejsc, które podczas pobytu warto odwiedzić i zobaczyć. Do ciekawych miejsc w Niechorzu należą :

- Przystań Rybacka, mieszcząca się na plaży z betonowym molo, kilkoma jednostkami pływającymi, jedna z dwóch przystani w całej gminie. Możemy tu codziennie nabyć świeżą rybkę prosto z kutra.

- Kanał Liwia Łuża, jest on granicą oddzielającą Niechorze od Pogorzelicy. Łączy jezioro Liwia Łuża z Bałtykiem. Znajduje się tu rezerwat ptaków wędrownych. Często organizowane są tu zawody wędkarskie przez miejscowe kolo.

- Muzeum Rybołówstwa Morskiego - otwarte zostało 11 czerwca 1994 roku w zabytkowym budynku na Al. Bursztynowej. Na samym wejściu do obiektu napotkamy ładnie wyeksponowany zabytkowy kuter, oraz wyrzezbiona w drewnie postać rybaka palącego fajkę. Wnętrze muzeum zaskakuje bogatymi i dobrze zachowanymi eksponatami w postaci urządzeń, fotografii, sprzętu rybackiego.

- Latarnia Morska - jedna z głównych atrakcji Niechorza. Budowa latarni została zakończona w 1866 roku, usytuowana jest na klifie, ściany są z czerwonej cegły. Wysokość to 45 metrów, posiada taras widokowy, aby wspiąć się na samą górę musimy pokonać 208 schodów. Należy do najładniejszych latarni na wybrzeżu. W okolicach latarni znajdziemy wiele punktów gastronomicznych oraz noclegowych.

- Chłopska Zagroda - pochodzi z okresu XVIII i XIX wieku. Znajdziemy ją przy ul. Ludnej. W skład zabytku wchodzą: stajnie, chlew, obora i spichlerz. Konstrukcja budynku zbudowana jest z gliny i drewnianych słupów owiniętych słomą, które z biegiem lat zaczęły się sypać i zostały umocnione nie co nowszymi materiałami, aby utrzymać ten okaz w dawnej krasie.

- Domek Letniskowy - to zabytkowa budowla z 1897 roku, mieści się przy ul. Mazowieckiej, posiada wiekową konstrukcję z palonej cegły , oraz herb przedstawiający świętego Jerzego walczącego ze smokiem.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - to wspólna atrakcja całej gminy Rewal, również w Niechorzu znajduje się obecnie odrestaurowany dworzec kolejowy, gdzie w sezonie letnim możemy podziwiać zabytkowy skład ciągnięty przez historyczną lokomotywę parową, zachęcam do przejażdżki tym pociągiem, gwarantowane miłe wspomnienia.

Foka Depka - dla tych co mają odrobinkę szczęścia, jest szansa, że spotkają sławną fokę Depkę, wywodzącą się z Helskiego Fokarium.

Wiele by można było pisać i wymieniać na temat tej pięknej miejscowości, piękne czyste ,szerokie, piaszczyste plaże, swoisty klimat. Po prostu trzeba tu być!

-