Żeglowanie na Mazurach. Pływaj po najpiękniejszych jeziorach Europy

  • Niechorze
  • Blog
  • Żeglowanie na Mazurach. Pływaj po najpiękniejszych jeziorach Europy
Przepiękne i gęste lasy bogate w owoce leśne i grzyby, rzadko widywane gatunki zwierząt, a także liczne atrakcje turystyczne i bogata infrastruktura żeglarska sprawiają, że Mazury to idealny cel podróży dla żeglarzy, którzy chcą poznać innych fanów tego sportu, cumując w licznych marinach. Żeglowanie po mazurskich jeziorach zachwyci także miłośników przyrody i zwiedzania, którzy część swojego urlopu chcieliby spędzić na lądzie. Co warto wiedzieć o żeglowaniu na Mazurach?

Żeglowanie na Mazurach – pływaj kanałami pomiędzy jeziorami!

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich położona jest na północny Polski, a konkretnie – na Pojezierzu Mazurskim. Wszystkie akweny zajmują łącznie aż 486 km kw., a tym samym około 25% powierzchni wszystkich polskich jezior.Dwa największe jeziora to jednocześnie największe jeziora w Polsce. Mowa o Śniardwach, których powierzchnia wynosi aż 113,8 km kw., i o kompleksie Mamry, które zajmuje 105 km kw. Dla porównania miejscowość Wieliczka koło Krakowa (znana za sprawą średniowiecznej kopalni soli wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO) zajmuje powierzchnię 100,1 km kw.

Żeglowanie szlakiem jezior mazurskich pozwoli Ci doświadczyć i dzikości tutejszej przyrody, i zgiełku większych miast. Poruszanie się pomiędzy akwenami jest tutaj bardzo proste – wszystkie połączono bowiem kanałami mazurskimi, które zaczęto budować już w XVIII wieku, a ukończono w kolejnym stuleciu. Dziś kilkanaście kanałów umożliwia pokonanie szlaku wodnego, który wiedzie od Pisza aż do Węgorzewa. Jeśli spotkałaś lub spotkałeś się z określeniem Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, to wiesz już, że dotyczy on drogi żeglownej, która prowadzi przez największe akweny w tym regionie.

mazury

źródło: pixabay.com

Wybierzesz jednak inny szlak do żeglowania? Upewnij się, jakie obowiązują na nim zasady. Ze względu na walory przyrodnicze po niektórych akwenach w ogóle nie można pływać. Zakaz żeglowania dotyczy np. jeziora Łuknajno, które jest dość płytkie (jego głębokość wynosi maksymalnie 3,0 m, a średnia głębokość – zaledwie 60 cm),dlatego stwarza doskonałe warunki do gniazdowania ptaków chronionych w Polsce. Licznie występują tutaj m.in. kormorany (które są symbolem Mazur),perkozy, czaple, a także przyciągane bogactwem ryb orły bieliki, rybołowy, kanie i rybitwy.

Z kolei na takich akwenach, jak stanowiące rezerwat przyrody Jezioro Nidzkie, utworzono strefę ciszy (najczęściej obowiązuje tylko w szczycie sezonu turystycznego),która zakazuje używania silników motorowych. Nie popływasz na nich zatem ani jachtem motorowym, ani motorówką, chyba że wyłączysz silnik.

Wymarzony urlop pod żaglami, czyli jak żeglować na Mazurach?

W Krainie Wielkich Jezior Mazurskich warto wyróżnić kilka głównych ośrodków, które nie tylko zachęcają żeglarzy do odwiedzin, lecz także zapewniają bogatą ofertę turystyczną dla rowerzystów, miłośników spędzania czasu na łonie natury czy zwiedzania zabytków. W regionie nie brakuje też marin, dlatego dobrze zdecydować się na czarter jachtów na Mazurach i ruszyć na spotkanie przygodzie… i przyrodzie!

Poznawanie Mazur możesz zacząć od wyjątkowego Giżycka, które nazywane jest żeglarską stolicą Polski. Na lądzie warto zobaczyć zabytki militarne i techniki. Na szczególną uwagę zasługuje Twierdza Boyen wybudowana w XIX wieku w kształcie gwiazdy, a także jedyny czynny w Europie XIX-wieczny most obrotowy na Kanale Łuczańskim. Na Giżycko i okolice możesz spojrzeć też z pokładu jednostki pływającej. Ten zakątek Mazur ma największy udział akwenów w ogólnej powierzchni – wynosi on aż 11%. W granicach miasta leżą aż cztery jeziora – Niegocin, Kisajno, Tajty i Wojsak. Wszystkie połączone są kanałami z kolejnymi jeziorami. Możesz wybrać się w dłuższy rejs np. z Niegocina do Kisajna przez Kanał Giżycki (Łuczański) albo Kanałem Niegocińskim do jeziora Tajty. To ostatnie łączy się z Kisajnem kanałem Piękna Góra.

jezioro

źródło: pixabay.com

Wiele atrakcji czeka także w Mikołajkach. To tutaj leży jezioro Łuknajno z wieloma siedliskami ptaków. W mieście łączą się też dwa jeziora – najgłębsze na Mazurach Tałty i Jezioro Mikołajskie. Na lądzie możesz szusować na stoku narciarskim i zwiedzić Muzeum Reformacji. Żeglarze chętnie wypływają na szlak mazurski, pokonując Kanał Tałcki, który łączy Tałty z Tałtowiskiem. Z kolei Łuknajno połączone jest ze Śniardwami.

Mazury, nazywane Krainą Tysiąca Jezior albo Krainą Wielkich Jezior, to unikat na skalę europejską. Przekonaj się, że wystarczy nawet krótki rejs, aby zakochać się w tym magicznym zakątku Polski!

Dodano: 2023-11-15 09:30:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz