Szlakiem latarni polskiego wybrzeża

Kołobrzeg

Niepozorna, ale za to niezwykle charakterystyczna konstrukcja, wzniesiona w miejscu o długiej i barwnej historii. Choć zupełnie na to nie wygląda, latarnia morska w Kołobrzegu powstała niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej. Jednak projektanci i architekci zadbali o to, aby 26-metrowa wieża ładnie komponowała się w historyczną zabudowę okolicy.

Latarnię Kołobrzeg wybudowano wśród zabytkowych pozostałości po umocnionym forcie z XIX stulecia. Patrząc na cegły obu budowli okiem laika nie sposób odróżnić, które z nich są znacznie starsze. Naturalnie latarnia morska w Kołobrzegu pełni zarówno role nawigacyjne, jak też turystyczne. Na tarasie znajdują się lunety widokowe, z kolei w budynku latarni mieszczą się m.in. wystawy tematyczne, Muzeum Minerałów czy klimatyczna tawerna.

Dodano: 2018-02-06 14:56:00

Komentarze (1)
Anonim
7.02.2018 09:48

A ja do tego zacnego grona dorzuciłbym jeszcze latarnię w Sopocie. Nawet jeśli powstała bardziej jako ciekawostka dla kuracjuszy w uzdrowisku niż pełnoprawny punkt nawigacyjny. Jeśli dobrze kojarzę, to emitowane światło jest po prostu zbyt słabe, żeby charakterystyczna wieża stała się pełnoprawną latarnią morską. Ale pod względem estetyki, architektury, wrażeń wizualnych - latarnia morska Sopot nie ma sobie równych.

Dodaj komentarz